Zalety cyfrowego obrazowania rentgenowskiego
Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny, która w największym stopniu sięga po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jedną z dziedzin, która posiada dla dentystów ogromne znaczenie i równocześnie oferuje gigantyczne możliwości dzięki nowym technologiom jest obrazowanie rentgenowskie. Technologia obrazowania RTG nie jest nowa, ale jej nowoczesne wydanie pozwala nie tylko na uzyskanie lepszego obrazu tkanek wewnątrz organizmu, ale jest też znacznie bezpieczniejsze dla pacjentów.
Rodzaje zdjęć rentgenowskich w stomatologii
Współczesny gabinet stomatologiczny posiłkuje się obrazowaniem rentgenowskim w przy bardzo wielu procedurach medycznych, jak również w czasie prowadzenia diagnostyki. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje wykonywanych zdjęć:
– zdjęcia panoramiczne (kefalometryczne) – zdjęcia wykonywane z profilu, pozwalające na uwidocznienie tkanek miękkich głowy;
– pantomogramy – zdjęcia całych łuków zębowych;
– zdjęcia punktowe – radiowizjografia cyfrowa pozwalająca na dokładne zbadanie pojedynczego zęba i otaczających go tkanek.
Stosowany rodzaj obrazowania zależny jest od rodzaju informacji, jakie się chce uzyskać.
Dokładność obrazowania i dawki promieniowania
Dokładność obrazowania zależy od rodzaju zdjęcia, jakie się chce uzyskać i tym samym od typu potrzebnych informacji. Przed leczeniem protetycznym, implantacją zębów, leczeniem ortodontycznym lub ekstrakcją zębów wykonuje się zdjęcia pozwalające na uzyskanie ogólnej wiedzy na temat ułożenia tkanek. W takim wypadku nie ma potrzeby uzyskiwania bardzo dokładnych zdjęć. Ważniejsze jest diametralne zmniejszenie ilości szkodliwego promieniowania, jakie dostaje się do komórek organizmu. Metody cyfrowe wykorzystują w miejsce tradycyjnych klisz bardzo czułe sensory elektroniczne, dzięki czemu ilość promieniowania RTG potrzebnego do wykonania obrazowania drastycznie spada.
W przypadku zdjęć wykonywanych na przykład przed leczeniem kanałowy, konieczne jest bardzo dokładne rozpoznanie budowy anatomicznej korzenia zęba. Techniki cyfrowe pozwalają na uzyskanie rozdzielczości nawet do 20 punktów na milimetr, co jest skala do niedawna jeszcze niewyobrażalną. Co więcej, zastosowanie cyfrowych sensorów umożliwia wyświetlenie obrazów na monitorze w ciągu zaledwie kilku sekund, po czym można zdjęcia zapisać i dowolnie obrabiać. Chociaż nie jest to istotne dla samego procesu leczenia, pacjent może je zabrać jako pamiątkę do domu.
Więcej o diagnostyce stomatologicznej znajdziesz tutaj: https://www.fabdent.pl/uslugi/diagnostyka