Kilka słów o blogu sekret-zdrowia.pl

Jaki jest sekret zdrowia? Paradoksalnie, nie ma żadnego sekretu. Na temat zdrowia jest wiedza, nie sekret i nasz blog nastawiony jest właśnie na dzielenie się wiedzą odnośnie sposobów na poprawianie naszego zdrowia i tym samym naszego wyglądu. Te dwie kwestie są ze sobą bardzo ściśle połączone i jeśli mielibyśmy naprawdę się doszukiwać tutaj jakichś sekretów, ilość miejsc stycznych pomiędzy zdrowiem i dobrym wyglądem może być właśnie tajemnicą, którą będą odkrywać artykuły prezentowane na naszym blogu.

Chcemy się tutaj zająć najważniejszymi kwestiami związanymi ze stykiem zdrowia oraz estetyki. W naturalny sposób jednym z takich miejsc jest stomatologia. Jest to dział medycyny, który raczej nikomu nie kojarzy się dobrze, ale musimy być świadomi, że lekarz dentysta jest jednym z największych sprzymierzeńców, na jakich możemy liczyć w walce o zdrowie i urodę. Zęby są naszą wizytówką i wszystkie choroby jamy ustnej, tak choroby zębów, jak i choroby tkanek miękkich znajdujących się w ustach, prowadzą do drastycznego pogorszenia się naszej prezencji. Choroby zębów są też jednym z głównych czynników wpływających na niską samoocenę. Usta zwracają na siebie uwagę w czasie rozmowy i w czasie uśmiechania się. Ubytki w uzębieniu stają się ziejącymi otchłaniami w jamie ustnej. Nie da się tej cechy ukryć pod kapeluszem czy w jakikolwiek inny sposób. Na szczęście nie trzeba jej ukrywać. Spustoszenie w naszych ustach powoduje próchnica, a z tą współczesna medycyna radzi sobie znakomicie. Wszystkie drobne zmiany mogą być eliminowane zanim jeszcze powstanie jakiś poważniejszy problem i uśmiech zawsze pozostanie idealny.

W rzeczywistości bardzo trudno jest utrzymać idealny uśmiech przez całe życie, a coraz więcej z nas startuje w życie z pozycji dalece nieoptymalnej, czyli z wadami zgryzu. W związku z tym powstała stomatologia estetyczna, drugi z ważnych elementów naszego bloga. Wyróżnienie stomatologii estetycznej od stomatologii ogółem jest poniekąd sztucznym zabiegiem, ponieważ przywracanie zębom zdrowia to także przywracanie im piękna. Stomatologia estetyczna stawia element estetyczny jasno i czyni z niego priorytet, co można uznać za jej główny wyróżnik. Działania z zakresu stomatologii estetycznej, o których będziemy tutaj pisać, są ściśle związane z dbaniem o zdrowie zębów i jamy ustnej, ponieważ będzie to wypełnianie ubytków w sposób nie do odróżnienia od naturalnych tkanek zęba, ortodoncja przywracająca równy uśmiech i chroniąca zęby przed czynnikami ryzyka rozwoju próchnicy, implantologia odbudowująca łuki zębowe i przywracająca całej szczęce równą pracę, zakładanie licówek wzmacniających zęby i nadających im perfekcyjny wygląd, wybielanie zębów metodami chemicznymi i jeszcze cała masa innych działań, także tych o charakterze profilaktycznym

Ostatnim z dużych działów, jakie będziemy chcieli poruszać na naszych łamach, jest medycyna estetyczna, czyli coś, co dla odmiany jest już w miarę dobrze zakorzenione w naszej świadomości społecznej i jest przez nas dobrze rozumiane jako sposób na zapewnienie sobie dobrego wyglądu. Medycyna estetyczna może opierać się o bardzo inwazyjne zabiegi obarczone ryzykiem, ale oferujące potencjalnie fenomenalne rezultaty, jak również może się ograniczać do drobnych interwencji o zaskakująco wysokiej skuteczności. Oba te przypadki będą przez nas eksplorowane, będziemy się zastanawiać, jakie możliwości przed nami stoją i które z nich warto wykorzystywać. Postaramy się w sposób przyjazny przybliżyć ten znany bardziej w teorii niż w praktyce dział medycyny.