
Rola higienistki stomatologicznej w gabinecie dentystycznym i poza nim
Higienistka dentystyczna jest specjalistką zdrowia jamy ustnej, której rola jest o tyle ważna, co niestety bardzo mocno niedoceniana w naszym społeczeństwie. Bardzo niska jest sama świadomość istnienia higienistek stomatologicznych. Zmienia się to wraz z rozwojem coraz bardziej profesjonalnych klinik stomatologicznych, jak również z przedostawaniem się wiedzy o zdrowiu jamy ustnej poza mury gabinetów lekarskich.
Kim jest higienistka stomatologiczna?
Higienistka stomatologiczna nie jest dentystą ani nawet lekarzem ogólnym. Jest technikiem specjalizującym się w prawidłowej higienie jamy ustnej, rozumianej jako bardzo szerokie zagadnienie medyczne oraz element dnia codziennego. Na Zachodzie bardzo istotną rolą higienistek stomatologicznych jest kontrolowanie uzębienia dzieci i przeprowadzanie u nich zabiegów zabezpieczających przed rozwojem próchnicy. W warunkach polskich, higienistki stomatologiczne można najczęściej spotkać w klinikach stomatologicznych, gdzie wspierają w wysiłkach lekarzy dentystów.
Triada higieny jamy ustnej
Zadaniem higienistki stomatologicznej, w najprostszym rozumieniu jej roli, jest podejmowanie działań higienicznych w ramach jamy ustnej, które mają przywracać odpowiedni stan higieny jamy ustnej, a następnie dążyć do tego, by się w przyszłości nie pogorszył. Realizacja tego zadania opiera się o tak zwaną triadę higieny jamy ustnej.
Składa się na nią:
– skaling – zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów, dzięki czemu szkodliwe bakterie tracą punkty oparcia i oprócz eliminacji zagrożeń, uzyskuje się także efekt pozwalający na wyleczenie procesów chorobowych zębów i dziąseł;
– piaskowanie – wykonywane za pomocą mieszanki wody i specjalnego piasku czyszczenie powierzchni zębów, usuwające osady i przebarwienia powierzchowne, które są za delikatne dla mechanicznego procesu salingu;
– edukacja higieniczna – szkolenie pacjentów w zasadach higieny jamy ustnej, w tym przede wszystkim sposobów odpowiedniego szczotkowania, doboru szczotki i pasty, jak również przybliżenie pacjentom dodatkowych sposobów dbania o higienę jamy ustnej.
Oprócz powyższych działań higienistka stomatologiczna może wykonywać we współpracy z dentystą także zabiegi mające na celu zmniejszenie podatności zębów na próchnicę, na przykład lakowanie i lakierowanie zębów.