Kriochirurgia – bezpieczne metoda leczenia zmian dermatologicznych
Zbiegi chirurgii kriogenicznej to futurystyczna dziedzina medycyny estetycznej, która funkcjonuje jednak już od dłuższego czasu i pomimo niecodziennej mechaniki działania, nie jest ani niebezpieczna, ani droga, ani tym bardziej przesadnie skomplikowana. Wręcz przeciwnie, kriochirurgia pozwala w prosty sposób na usuwanie wielu zmian skórnych bez powodowania poważnego ryzyka oraz bez istotnych skutków ubocznych.
Chirurgia z wykorzystaniem zimna
Większość zabiegów medycyny estetycznej związanych ze skórą nastawiona jest na usuwanie zmian powstałych w obrębie tej tkanki. Chodzi o usuwanie takich tworów, jak:
- Kurzajki
- Kłykciny kończyste
- Włókniaki
- Brodawki Łojotokowe
jak również można walczyć z rogowaceniem słonecznym i innymi zmianami skórnymi.
Zasada działania
Mechanizm działania opiera się o bezpośrednie niszczenie tkanek, które mają być usunięte i jeśli chodzi o logikę działania, nie odbiega znacznie od tego, co uzyskuje się poprzez wykorzystanie lasera. Stosowane jest po prostu przeciwne ekstremum temperaturowe. Zadaniem lasera jest spalanie tkanek, a kriochirurgia, zazwyczaj poprzez wykorzystanie ciekłego azotu, zamraża tkanki i powoduje ich rozrywanie na poziomie komórkowym poprzez krystalizowanie wody w ich wnętrzu.
Zabieg kriochirurgiczny
Kriochirurgia (więcej: http://www.dermedicus.eu/inne-zabiegi.html ) nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu i można ją wykonywać miejscowo u osób w dowolnym wieku. Procedura polega na przyłożeniu do zmienionego chorobowego miejsca dyszy urządzenia, która podaje substancję schładzającą. Duża różnica temperatur oraz niskie ciepło właściwe chłodziwa sprawia, że schłodzone zostaje tylko miejsce bezpośredniego kontaktu chłodziwa ze skórą, co pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych zabiegów. Wytworzona rana jest regularna i wyraźnie oddzielona od reszty tkanki, dzięki czemu jej gojenie przebiega bardzo szybko. Zniszczona tkanka wykrusza się i w jej miejscu nie pozostaje żaden ślad. Ryzyko bliznowacenia przy niewielkich zmianach skórnych jest minimalne.
W zależności od wielkości zmiany konieczne jest czasami powtarzanie zabiegu. Zniszczona tkanka ma de facto charakter odmrożenia, więc jeśli zabiegowi poddawany jest większy fragment skóry, istnieje ryzyko pojawienia się charakterystycznego dla takiego uszkodzenia pęcherza, który jednak samoistnie się wchłania pozostawiając czystą skórę.