Zastosowanie skanera wewnątrzustnego – koniec z nieprzyjemnymi wyciskami
Skanery wewnątrzustne to naturalna ewolucja radiowizjografii, czyli obrazowania stomatologicznego, które w praktyce gabinetów lekarskich stanowi prawdziwą rewolucję. Pacjenci bardzo cenią sobie fakt, iż całkowicie niegroźna i bezbolesna, chociaż wyjątkowo nielubiana przez nich procedura pobierania wycisków wreszcie odchodzi do lamusa, ale znaczenie skanerów 3D wybiega daleko poza kwestie niewielkiej poprawy komfortu w czasie diagnostyki i leczenia.
Wyciski stają się zbędne
Procedura pobierania wycisku jednego lub obu łuków zębowych polega na wypełnieniu masą plastyczną specjalnych foremek i nałożenia ich na zęby. Masa przyjmuje kształt zębów oraz przylegających struktur anatomicznych, po czym gęstnieje, jest usuwana z ust pacjenta, a po pełnym utwardzeniu możliwe jest wykonanie na jej podstawie odlewu gipsowego. Model szczęki jest następnie wykorzystywany jako podstawowe narzędzie w ocenie stanu rozwoju szczęki pacjenta. Wyciski mają zastosowanie głównie w ortodoncji, ale wykorzystuje się je między innymi także w protetyce dla lepszego zaplanowania leczenia. Wielu pacjentów skarży się na bardzo nieprzyjemne w ich odczuciu wrażenie wywoływane umieszczeniem w ustach tej niezwykle dla nich nieprzyjemnej substancji pomimo faktu, iż jest ona zupełnie bezpieczna dla pacjenta. Tym niemniej, nowe techniki obrazowania pozwalają nam na całkowite zrezygnowanie z wykonywania wycisków.
Możliwości skanera wewnątrzustnego
W zaledwie kilka minut działający bezdotykowo skaner zewnątrzustny, wykorzystując znikome dawki promieniowania rentgenowskiego, tworzy bardzo dokładny trójwymiarowy obraz całej szczęki pacjenta. Ortodonta jest w stanie uzyskać w ten sposób model multimedialny, istniejący w pamięci komputera, dzięki któremu od razu może planować leczenie i zaoferować natychmiastową wizualizację pacjentowi. Jeszcze większe korzyści odnosi stomatolog zwalczający typowe problemy zębów, ponieważ zaawansowane algorytmy pozwalają wskazać wszystkie miejsca, gdzie wymagana jest jego interwencja i nawet mogą zaproponować sposób leczenia. Z kolei w protetyce posiadanie modelu cyfrowego pozwala na znacznie precyzyjniejsze planowanie wszystkich działań i stanowi bardzo istotny krok naprzód w stosunku do wykorzystywanych do tej pory modeli gipsowych i danych fotograficznych. Najlepsze rezultaty oferuje połączenie skanera z tomografią komputerową szczęki.