Nadwrażliwość zębów – przyczyny powstawania i sposoby eliminowania
Zewnętrzne powierzchnie zęba, które w przypadku zdrowej jamy ustnej są widoczne gołym okiem, pokryte są szkliwem. Jest to bardzo twarda, niemal nieprzenikalna i trudno ścieralna tkanka, dzięki której ząb posiada swoje unikalne właściwości. Tkanka ta jest tkanka martwą, co oznacza, że nie ma w niej zakończeń nerwowych oraz nie jest ukrwiona. W związku z tym faktem zęby nie odczuwają bólu wynikającego z kontaktu z gorącymi potrawami czy będącego efektem dużych sił działających w czasie żucia pokarmów. Głębiej położone tkanki, w tym przede wszystkim znajdująca się pod szkliwem zębina, jest tkanką żywą, silnie unerwioną. Jeśli zostanie odsłonięta, kontakt z wieloma czynnikami, nawet ruchem powietrza w czasie oddychania, może wywoływać ból.
Źródła nadwrażliwości zębów
Kiedy normalne dla jamy ustnej czynniki wywołują ból, mówimy o nadwrażliwości zębów. Dochodzi do niej w wyniku odsłonięcia zębiny, co zachodzi w wyniku uszkodzenia szkliwa lub odsłonięcia tkanki znajdującej się standardowo poniżej poziomu dziąsła, gdzie nie ma zabezpieczenia w postaci szkliwa.
Leczenie nadwrażliwości
Podstawowym sposobem leczenia nadwrażliwości zębów jest ustalenie przyczyny zjawiska i jego usunięcie. Najczęściej jest to zaawansowana próchnica, która zniszczyła szkliwo, prowadzące do odsłaniania korzeni zęba choroby dziąsła lub mechaniczne uszkodzenia zęba wynikające chociażby z bruksizmu, czyli pocierania o siebie powierzchni zębów. Wyeliminowanie czynnika niszczącego umożliwia działanie naturalnego procesu leczenia.
Stomatolog może także podjąć działania bezpośrednie, polegające przede wszystkim na zamknięciu kanalików nerwowych w zębinie specjalnymi lakierami.
Problem niewłaściwej higieny jamy ustnej
Duża część przypadków nadwrażliwości zębów wywołana jest błędami popełnianymi w codziennej higienie jamy ustnej. Wynikają one z nadmiernego ścierania zębów w wyniku wykorzystywania szczoteczek o zbyt twardym włosiu oraz past o zbyt wysokim indeksie ścieralności (wiele past „wybielających”). Rezygnacja z takich narzędzi zwykle usuwa problem w ciągu kilku tygodni.
Częstym problemem jest również intensywne szczotkowanie zaraz po posiłku bogatym w kwasy rozmiękczające szkliwo. Uniknąć tego zjawiska można poprzez przepłukanie ust wodą zaraz po jedzeniu i opóźnienie szczotkowania o około 30 minut.