Wykorzystanie laserów w leczeniu periodontopatii
Periodontopatie to naukowe określenie chorób przyzębia, czyli wszystkich zmian patologicznych zachodzących w obrębie dziąseł. Są to niestety zjawiska bardzo częste, nierzadko przewlekłe, zawsze źródło dyskomfortu, a w sytuacjach skrajnych prowadzące do utraty zębów. Wielką szansą dla pacjentów skarżących się na problemy z dziąsłami może być zastosowanie leczenia laserowego.
Objawy i źródła patologii dziąseł
Periodontopatie mogą mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej są wynikiem działania bakterii, ale mogą być wywołane czynnikami mechanicznymi przy nieprawidłowym zgryzie, bruksizmem, nierównowagą hormonalną, awitaminozą oraz wadami wrodzonymi. Objawiają się nadwrażliwością zębów, odsłanianiem korzeni, krwawieniami, bólem, a także aftami w jamie ustnej oraz nieprzyjemnym zapachem oddechu. W przypadku problemów związanych chociażby z bruksizmem, podstawową metodą leczenia jest usuwanie źródła stanu chorobowego. Jeśli powodem schorzeń przyzębia jest stan ogólny organizmu lub sama obecność bakterii, leczenie może być bardzo trudne ze względu na fakt, że tworzące się przy korzeniach kolonie bakterii to miejsca wyjątkowo dla nich przystępne i w zasadzie niemożliwe do bezinwazyjnego zabezpieczenia. Metody laserowe stanowią na tym polu przełom.
Lasery w stomatologii
Wykorzystanie laserów w stomatologii nie jest przełomem. Używa się ich od dawna do wykonywania drobnych interwencji chirurgicznych, stymulowania procesu wybielania zębów, przyspieszania gojenia ran oraz zmniejszania stanów zapalnych.
Urządzenia tego typu działają poprzez dostarczanie energii o odpowiedniej charakterystyce w dokładnie to miejsce, gdzie powinna ona trafić, poprzez manipulowanie częstotliwością i energią fali światła. W periodoncji największe znaczenie ma niszczenie chorobotwórczych bakterii znajdujących się w okolicach korzeni zębowych. Tradycyjne metody chirurgiczne są skuteczne, ale są też bardzo inwazyjne, przez co ich stosowanie nie jest powszechne. Użycie lasera umożliwia niemal idealne zniszczenie wszystkich bakterii bez podrażniania tkanek znajdujących się w ich pobliżu. Jest to pierwszy krok do rozpoczęcia procesu leczenia.
Jedyną barierą dla szerszego stosowania urządzeń laserowych w przypadkach periodontopatii jest obecnie cena urządzeń oraz koszty szkolenia personelu medycznego, który mógłby z niego korzystać.