Komórki macierzyste w stomatologii
Komórki macierzyste to temat, który pojawił się w towarzystwie potężnych kontrowersji oraz jeszcze większych oczekiwań, po czym został niemalże całkowicie zapomniany. Podstawowym problemem było bowiem pobieranie komórek macierzystych, co dzisiaj staje cię coraz łatwiejsze. Okazuje się, że wielkim polem zastosowania komórek macierzystych może być stomatologia.
Istota i pozyskiwanie komórek macierzystych
Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane komórki w organizmie człowieka, które są w stanie przekształcić się praktycznie w każdą tkankę. Szczególnie bogata jest w nie krew pępowinowa, co jednak od początku badań na tym polu stanowiło poważną barierę. Obecnie komórki macierzyste pobiera się głównie w wyjątkowo nieprzyjemnym procesie ze szpiku kostnego. Na szczęście odpowiednią ilość komórek macierzystych mogą posiadać także zęby, jeśli tylko są zdrowe. Co ważne, ilość komórek macierzystych w zębach maleje z wiekiem, więc najlepszym sposobem na ich pozyskanie jest usunięcie wypadającego zęba mlecznego i zachowanie go na przyszłość. Obecny poziom technologii pozwala na przechowywanie komórek macierzystych z zęba przez okres do 25 lat.
Wykorzystanie komórek macierzystych
Potencjał komórek macierzystych do przyjmowania formy dowolnych tkanek oznacza, że można za ich pomocą odtwarzać tkanki. Także te, które do niedawna uchodziły za niemożliwe do odbudowy. Mowa przede wszystkim o włóknach nerwowych, ale także o bogatej w neurony zębinie. Już dzisiaj pojawiają się terapie, za pomocą których możliwe jest odbudowywanie ubytków kostnych, w tym zębów (szkliwa). Możliwość wyeliminowania plomb, nawet bardzo zaawansowanych, nowoczesnych wypełnień i zastąpienia potrzeby ich stosowania poprzez regenerację naturalnej tkanki zęba, oznaczałaby gigantyczną rewolucję stomatologii.
Odmieniona zostałaby też zupełnie implantologia. Naukowcom udało się już wyhodować w warunkach laboratoryjnych całe zęby, co daje nadzieję, że w nieodległej przyszłości możliwe będzie wykorzystywanie naturalnych zębów pacjenta w miejsce obecnych tytanowych korzeni i ceramicznych koron, a istnieje nawet szansa, że przygotowany zalążek zęba będzie można umieścić w dziąśle, a on sam potem urośnie do postaci dorosłego zęba.
Stomatologia to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej wielkich możliwości. Znacznie ważniejsze mogą okazać się zastosowania związane z chorobą Alzheimera, nowotworami oraz chorobami autoimmunologicznymi.