Wpływ odpowiedniego poziomu pH jamy ustnej na zęby.
pH to skala, za pomocą której określamy kwasowość lub zasadowość wodnego roztworu substancji chemicznych. Innymi słowy, każdy roztwór wodny lub jeszcze inaczej, każde wilgotne miejsce, posiada swój wynik pH mówiący nam o tym, czy jest to środowisko kwaśne, czy zasadowe. To z kolei ma wpływ na zachodzące w danym środowisku reakcje chemiczne. Jednym ze środowisk, dla którego bardzo ważne jest określanie wartości pH, to jama ustna człowieka. Za niski poziom pH w jamie ustnej może mieć bardzo poważne, negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Prawidłowy poziom pH
Organizm człowieka, co do zasady, ma odczyn lekko zasadowy. Związane jest to z charakterem naszego metabolizmu. Większość pokarmów jest z kolei kwaśna, a w zasadzie ich metabolizowanie prowadzi do powstania substancji o niskim pH. Miejsca mające bezpośredni styk ze światem zewnętrznym, w tym przede wszystkim usta, powinny mieć neutralne pH wynoszące 7. Jest to poziom całkowicie czystej wody, w której nie są rozpuszczone żadne związku chemiczne. Ten poziom pH gwarantuje, że w jamie ustnej nie będą zachodzić żadne niepożądane zjawiska chemiczne.
Zakwaszenie jamy ustnej
Niestety, u większości osób poziom pH w ustach jest bardzo niski, na co tylko niewielki wpływ pozytywny ma lekko zasadowa ślina, której jednym z zadań jest właśnie obniżanie pH. Wysoki poziom kwasowości jest bezpośrednim zaproszeniem dla bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za próchnicę i jest też środowiskiem, w którym ta choroba zakaźna się roznosi.
Równie groźny, a często nawet groźniejszym zjawiskiem związanym z niskim pH jamy ustnej jest tak zwana erozja szkliwa. Polega ona na utracie przez szkliwo swoich podstawowych właściwości w warunkach silnej kwasowości. Szkliwo staje się miękkie i jest bardzo podatne na uszkodzenia, nawet w związku z podstawowym działaniem higienicznym, jakim jest szczotkowanie.
Ochrona przed zakwaszeniem jamy ustnej
Właściwy poziom pH to zdrowe zęby, prawidłowo regenerującą się dziąsła oraz zmniejszone ryzyko pojawiania się zjawisk chorobotwórczych. Są to też dużo bardziej wytrzymałe zęby. Dla zachowania odpowiedniego pH w ustach konieczna jest prawidłowa higiena, ale należy pamiętać, że osłabione chociażby poprzez picie soków owocowych szkliwo powinno skorzystać najpierw z unormowania się poziomu pH w ustach poprzez dokładne wypłukanie jamy ustnej wodą, a dopiero potem powinno się przechodzić do właściwego czyszczenia zębów.
Dowiedz się więcej: