Infiltracja próchnicy – sposób na nieestetyczne białe plamy na…
Rozwój technologii przynosi nam korzyści na każdym polu. Bardzo dobrze jest on widoczny w stomatologii, gdzie jeszcze do niedawna jedynymi dostępny opcjami były ekstrakcje zębów lub wiążące się z usuwaniem dużej ilości tkanek twardych zębów wypełnienia ubytków. Dostępne obecnie metody pozwalają na stosowanie ekstrakcji tylko w absolutnie skrajnych przypadkach, a coraz częściej borowanie i następujące po nim wypełnienie stają się zupełnie zbędne. Umiarkowanie skuteczne metody remineralizacji uszkodzonych tkanek zęba zastępuje się obecnie infiltracjami z wykorzystaniem żywic o niskiej lepkości.
Proces próchnicowy
Próchnica to proces chorobowy prowadzący nieuchronnie do demineralizacji tkanek twardych zęba, a następnie do zniszczenia substancji organicznych znajdujących się w jego wnętrzu. Zachodzi ona w wyniku kwasów działających w jamie ustnej, wytwarzanych przez bakterie żywiące się resztkami pożywienia. Najważniejszym czynnikiem rozwoju choroby jest czas, gdyż rozwija się ona powoli, stopniowo, doprowadzając do coraz głębszego uszkodzenia szkliwa, aż do jego całkowitego miejscowego zniszczenia. Stan zniszczenia tkanek określa się mianem ubytku.
Ubytek wymaga opracowania tkanek zniszczonych chorobowo wraz z przylegającymi tkankami zdrowymi. Wczesne stadia próchnicy pozwalają na walkę z nią bez konieczności niszczenia zęba.
Demineralizacja próchnicowa i białe plamy
Białe plamy na szkliwie powstają zazwyczaj wskutek leczenia ortodontycznego. Są to miejsca obniżonej mineralizacji podobne do miejsc zmienionych próchnicowo. Drobne zmiany tego typu do tej pory leczyło się poprzez silna fluoryzację obszaru zęba i oczekiwanie na naturalny proces remineralizacji. Skuteczność zabiegu była niewielka.
Obecna technologia pozwala na stosowanie żywic o niskiej lepkości, które są w stanie wnikać dzięki siłom kapilarnym do struktur zęba, zamykając w ten sposób kanaliki, którymi rozprzestrzenia się zjawisko chorobowe. Zamknięcie zmian w miejscowych, odizolowanych ogniskach umożliwia zachodzenie naturalnych procesów remineralizacji zęba bez konieczności dokonywania w nim jakichkolwiek ingerencji mechanicznych i zastępowania części tkanek naturalnych sztucznymi wypełnieniami. Jest to metoda wyjątkowo skuteczna w przypadku białych plam demineralizacyjnych charakterystycznych dla leczenia ortodontycznego.