Wpływ zębów na wygląd całej twarzy
Wady zgryzu to przede wszystkim problem medyczny. Powodują one powstanie poważnego zagrożenia dla zębów. Może dojść do ich zwichnięcia (przemieszczenia lub wypadnięcia z zębodołu) oraz wyraźnie rośnie ryzyko próchnicy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia nierównomiernego zużywania się zębów oraz gorsza jakość przeżuwania pokarmu obciążająca układ pokarmowy. Na tym tle problemy estetyczne spowodowane nieprawidłowym zgryzem mogą się wydawać nieistotne, ale nie należy lekceważyć tej ważnej społecznie kwestii.
Symetria ciała i twarzy
Rozwój całego ciała człowieka jest symetryczny. Zachodzi w odniesieniu do pionowej osi dzielącej całe ciało na pół. Organizmy biologiczne nie są idealne, więc obie połowy ciała w naturalny sposób się różnią. Tym niemniej, jak udowodnili naukowcy, piękno interpretujemy w dużej mierze jako możliwie dokładne zachowanie tej symetrii oraz pozostałych proporcji, które także z niej wynikają. W przypadku wad zgryzu zaburzona zostaje symetria twarzy, przez co rozpada się także misterna konstrukcja całej twarzoczaszki i nawet przy niewielkich zmianach, nieprawidłowe proporcje są mocno widoczne.
Najczęściej spotykane wady zgryzu zniekształcające twarz
Praktycznie każda wada zgryzu powoduje zniekształcenie twarzy. Na szczęście zdecydowana większość niewielkich zmian widoczna jest tylko dla specjalistów. Wśród zmian mocno rzucających się w oczy przeważają:
-Tyłozgryz (tzw. wada klasy II) – linia zębów cofnięta – cofnięta bruzda wargowa i wycofana broda, wypukły profil;
-Przodozgryz (tzw. wada klasy III) – linia zębów wysunięta do przodu – szpiczasta i mocno zaznaczona broda, wklęsły profil;
-Zgryz otwarty – łuki zębowe na siebie nie zachodzą – dolny odcinek twarzy wydłużony i nieproporcjonalny;
-Zgryz głęboki – siekacze na siebie nachodzą – skrócenie dolnego odcinka twarzy;
-Zgryz krzyżowy – żeby w łuku na siebie zachodzą – asymetria brody.
Powikłania i interwencje chirurgiczne
Często sama wada zgryzu nie powoduje poważnego problemu estetycznego. Kłopot pojawia się jako powikłania nieprawidłowej pracy szczęki, na przykład poprzez ścieranie się zębów. W wyniku tego zgryz jest zaburzony i szczęka zaczyna się cofać.
Wiele problemów można usunąć leczeniem ortodontycznym, ale jeśli nie zostanie ono podjęte odpowiednio wcześnie lub wada jest duża, patologiczny układ kości się utrwali. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna.