Rola asystentki stomatologicznej w gabinecie stomatologicznym:
Asystentka stomatologiczna nie jest po prostu asystentką. Mowa tutaj o zawodzie licencjonowanym, którego praktykowanie wymaga posiadania formalnego wykształcenia średniego-zawodowego. Innymi słowy, konieczne jest ukończenie szkoły pomaturalnej o odpowiednim profilu. Ogromne znaczenie mają tutaj także cechy osobowości asystentki oraz jej lub jego poziom empatii.
Kompetencje twarde
Nie każdy stomatolog zatrudnia w swoim gabinecie asystenta lub asystentkę, ale każdy pacjent z doświadczenia na pewno wie, że nawet bardzo małe gabinety posiadają zazwyczaj osobę pełniącą takie funkcje. Są one bowiem bardzo ważne dla praktycznego przeprowadzenia procesu leczenia od etapu jego przygotowania, aż po przekazanie pacjentowi zaleceń po leczeniu.
Asystent stomatologiczny musi najpierw wykonać wstępny wywiad z pacjentem. Może to zrobić nawet przed jego wejściem do gabinetu. Oprócz typowych informacji o alergiach na leki i schorzeniach przewlekłych, gromadzi także wiedzę o powodzie wizyty u lekarza. Kwalifikacje asystentki pozwolą jej na przybliżone zidentyfikowanie schorzenia i przygotowanie leków i materiałów, które najprawdopodobniej będą dentyście w czasie pracy potrzebne.
Przygotowanie miejsca pracy oraz narzędzi pracy, jako podstawa obowiązków asystenta, oznacza ich wyjałowienie, ale także bezpośrednie przygotowanie narzędzi tak, by lekarz mógł od razu z nich skorzystać. Wymaga to wiedzy o wykorzystywanych narzędziach i lekach.
Kompetencje miękkie
Wśród tak zwanych kompetencji miękkich, jakich oczekuje się od asystentów i asystentek stomatologicznych, najważniejsze są umiejętności z zakresu prowadzenia rozmowy z pacjentem. Gabinet stomatologiczny jest miejscem budzącym wyjątkowo dużo negatywnych emocji. Jeśli zostaną one umiejętnie rozładowane, cały proces leczenia będzie łatwiejszy dla wszystkich zaangażowanych stron. Nie wolno tego faktu lekceważyć.
Umiejętność rozmowy z pacjentem to także jakość gromadzonych informacji oraz ich kompletność.
Zdolności z zakresu organizacji pracy są zazwyczaj drugorzędne i wszelkie niedociągnięcia na tym polu adept zawodu asystenta stomatologicznego jest z czasem pokonać.
Tym niemniej, zdolność do płynnego i efektywnego organizowania przestrzeni roboczej oraz wszystkich wykorzystywanych narzędzi ma duże znaczenie dla gabinetu, także w kwestii jego aseptyczności, czyli minimalizowania ryzyka zakażeń.