
Praktyczne zastosowanie tomografii komputerowej w stomatologii
Jednym z podstawowych problemów w medycynie jest brak możliwości zobaczenia tkanek, które mogą być uszkodzone. W ogólnie rozumianej stomatologii jest to problem wyjątkowo ważny, ponieważ zęby same w sobie są trudno dostępne, a większość poważnych schorzeń, jak na przykład stany zapalne miazgi, odbywają się wewnątrz twardej skorupy zęba, pod dziąsłami i nierzadko jeszcze głębiej – w kościach szczęki. Dlatego tak ogromne znacznie ma obrazowanie medyczne: pierwotnie zdjęcia rentgenowskie 2D, a obecnie zdjęcia tomograficzne 3D.
Obrazowanie rentgenowskie
Obrazowanie rentgenowskie nie różni się co do zasady od robienia zwykłych zdjęć. Klasyczna fotografia utrwala obraz odbitych od obiektów promieni światła widzialnego. Zdjęcie rentgenowskie wchłania na przezroczystej kliszy promieniowanie X, co powoduje jej zaczernienie. Twarde tkanki organizmu pochłaniają dużo promieniowania, przez co niektóre części kliszy są jaśniejsze od innych. Dzięki temu widzimy, gdzie znajdują się poszczególne tkanki i gdzie ich część została zmieniona chorobowo.
Tomografia to zdjęcie rentgenowskie wykonane ze wsparciem komputera na wielu płaszczyznach. W ten sposób można przekształcić zdjęcie płaskie na zdjęcie trójwymiarowe. Bardzo podobnej techniki użyto do wykonania kultowych efektów specjalnych w filmach z serii Matrix.
Tomograf – technologia przyszłości
Klasyczne zdjęcia rentgenowskie cały czas są wykorzystywane i mają wiele zastosowań. Są jednak dużo mniej dokładne od zdjęć tomograficznych, uzyskanie podobnej ilości informacji wymaga znacznie większej dawki promieniowania, a do prawidłowego odczytu zdjęcia, wymaga się wysokiego poziomu kompetencji od dentysty.
CBCT w praktyce
W praktyce wykorzystuje się tak zwaną tomografię stożkową, która emituje wiązkę promieniowania w kształcie stożka. Używa się jej w:
– Ortodoncji – do stworzenia dokładnego modelu szczęki, oceny możliwości i stworzenia strategii leczenia;
– Implantologii – do zidentyfikowania potencjalnych trudności i znalezienia najlepszego miejsca dla implantu;
– Chirurgii szczękowej – do identyfikacji wszelkich patologii i planowania zabiegów;
– Leczeniu kanałowym – do dokładnego mapowania kanałów i oceny ich opracowania;
– Bezdechu sennego – do oceny prawidłowości budowy anatomicznej dróg oddechowych.
Tomografia dostarcza kompletnego, wyraźnego i dającego się dowolnie obracać czy przybliżać modelu całej twarzoczaszki pacjenta, co jest rewolucją pod względem komfortu pracy dentysty.
Dowiedz się więcej:
https://www.fabdent.pl/uslugi/diagnostyka/tomografia-komputerowa