Jak wybrać dobrego dermatologa?
Wybór dobrego lekarza specjalisty jest bardzo trudny ze względu na fakt, iż nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, by realnie ocenić kompetencje lekarza. Można oczywiście skupiać się na kwestiach twardych, czyli na posiadanych przez dermatologa udokumentowanych kwalifikacjach i dyplomach. Można też zdać się na opinie znajomych lub opinie znalezione w Internecie. Tutaj niestety wpadamy w pułapkę subiektywizmu. Osobiste wrażenia zabarwiają oceny. Do tego, bardziej skłonni jesteśmy zostawić komentarz, jeśli ma być on odwetem za realne lub urojone krzywdy. Lepszym sposobem jest kierowanie się dwoma mniej oczywistymi kryteriami.
Czas oczekiwania na wizytę
Typowym kryterium wyboru lekarza, nie tylko dermatologa, jest zwykle czas oczekiwania na wizytę. Im jest on krótszy, tym lekarz ma większe szanse na zostanie wybranym. Jest to jednak błąd.
Badanie lekarskie, zwłaszcza badanie dermatologiczne, wymaga czasu. Krótki termin wizyty może oznaczać powierzchowne podejście do problemów pacjentów.
Ważniejszym czynnikiem jest czas, jaki pojedynczy pacjent spędza w gabinecie. Warto jest o to bezpośrednio zapytać, a jeśli nie uda się uzyskać jasnej odpowiedzi, użyć fortelu. Polegać on będzie na zapytaniu, czy w przypadku spóźnienia na poziomie 15 minut wizyta wciąż będzie się mogła odbyć. Jeśli nie, można wnioskować, że pacjenci są ciasno upakowani w grafiku lekarza i nie poświęca im zbyt wiele czasu.
Wywiad z pacjentem
Druga metoda jest powiązana z pierwszą, ale ocena możliwa jest dopiero w trakcie wizyty. Najlepsza i zarazem najbardziej odpowiednia jest pierwsza wizyta. W jej trakcie należy zwracać uwagę na sposób zbierania wywiadu przez lekarza.
Niegodny zaufania dermatolog ograniczy się do kilku krótkich pytań, na które odpowiedzi będą jeszcze krótsze. Krótka rozmowa też nie jest pożądanym sposobem prowadzenia wywiadu. Lekarz dermatolog powinien zebrać w czasie pierwszej wizyty bardzo szeroki wywiad, ponieważ wiele schorzeń skóry jest szalenie trudnych w diagnozie i często do jednego zestawu objawów pasuje kilka diagnoz i kilkanaście metod leczenia. Tylko jedna z nich jest prawidłowa i to właśnie szeroki wywiad, w którym to my odpowiadamy, a lekarz tylko nas naprowadza pytaniami, pozwala na znalezienie optymalnego rozwiązania.
Wskazane metody są oczywiście metodami pośrednimi, ale wydają się być skuteczniejsze od innych podejść.