Dlaczego badanie znamion (pieprzyków) jest tak ważne?
Skóra to największy narząd w ciele człowieka. U dorosłego mężczyzny jej powierzchnia to około 2 metrów kwadratowych. Składa się z trzech warstw: tkanki podskórnej, czyli swoistego zaplecza dla całej skóry, skóry właściwej, gdzie powstają nowe komórki i działają włókna nerwowe oraz z naskórka, czyli złożonej z dojrzałych komórek nabłonkowej tarczy naszego ciała. Znamiona na skórze, tak zwane pieprzyki, powstają jako element patologiczny, kiedy w danym miejscu nagromadzi się zbyt duża ilość jednego typu komórek wchodzących w skład skóry.
Pieprzyki to nie tylko znamiona barwnikowe
Najczęściej spotykane pieprzyki to zmiany barwnikowe spowodowane przyspieszonym tempem syntezy melaniny w komórkach. Zmiany tego typu mogą być wywołane genetycznie i wtedy najczęściej są wrodzone, jak piegi. Mogą być też reakcją na czynniki zewnętrzne, na przykład zbyt dużą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca.
Zmiany w obrębie skóry mogą być jednak spowodowane także zupełnie innymi czynnikami. Wyróżnia się między innymi pieprzyki będące wynikiem patologicznego rozwoju gruczołów łojowych czy naczyń znajdujących się w skórze. Znakomita większość zmian to zjawiska patologiczne, które nie stanowią żadnego zagrożenia. Część z nich jednak może być niebezpieczna.
Metoda ABCDE rozpoznawania czerniaków
Kiedy komórki barwnikowe, w wyniku uszkodzenia ich DNA lub działania wirusów, zaczynają rozwijać się w sposób niekontrolowany, mówimy o czerniaku, raku skóry. Można go rozpoznać poprzez przesłanki określane mianem metody ABCDE:
Asymmetry – Asymetria zmiany;
Borders – Nienaturalne brzegi pieprzyka;
Coloration – Nietypowy i/lub nierównomierny rozkład barwnika;
Diameter – średnica powyżej 5mm;
Evolution – widoczne zmiany w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Trzeba koniecznie podkreślić, że powyższe elementy należy traktować jako sygnały alarmowe. Samodzielne rozpoznanie czerniaka jest możliwe, lecz brak wiedzy specjalistycznej może wywoływać niepotrzebne zaniepokojenie zmianami zupełnie normalnymi i niegroźnymi.
Niepokojącym mitem jest także to, że czerniak rozwija się głównie na istniejących już pieprzykach, które nagle zaczynają się zmieniać. W rzeczywistości jest to tylko stosunkowo niewielki odsetek wszystkich przypadków i najczęściej czerniak pojawia się na fragmencie skóry, który do tej pory był zupełnie czysty.
Więcej o badaniu pieprzyków: http://www.dermedicus.eu/inne-zabiegi-i-diagnostyka/badanie-dermatoskopowe.html