Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?
Chirurg stomatologiczny to lekarz-specjalista, którego zadaniem jest bezpośrednie ingerowanie w tkanki miękkie i twarde w obrębie jamy ustnej. Obszar ten jest bardzo specyficzny, wysoce skomplikowany, a do tego dostęp do wielu struktur anatomicznych jest bardzo utrudniony, przez co rzadko zdarza się, by chirurg stomatologiczny posiadał równocześnie inną specjalizację medyczną, nie licząc oczywiście stomatologii.
Ekstrakcja zębów
Najczęstszym zabiegiem operacyjnym wykonywanym przez chirurgów stomatologicznych jest ekstrakcja zębów. Może ona mieć charakter:
-Hemisekcji, w czasie której usuwa się część zniszczonego zęba i pozostawia się jego fragment, który stanie się podstawą dla sztucznej korony
-Ekstrakcji pełnej polegającej na całkowitym usunięciu zęba, często zatrzymanego.
Hemisekcje wykonuje się w przypadku zębów bardzo zniszczonych, których nie da się usuwać tradycyjnie. Ekstrakcja pełna zwykle dotyczy nieprawidłowo ustawionych zębów mądrości, dla których nie ma miejsca.
Ekstrakcja zębów, w tym zębów mądrości, to zabieg skomplikowany i obarczony wieloma czynnikami ryzyka. Niedoświadczony chirurg stomatologiczny może uszkodzić nerw zębodołowy, przebić się do zatoki szczękowej, uszkodzić inne zęby lub nawet spowodować powstanie przetoki ustno-nosowej przy ekstrakcji kłów.Resekcja wierzchołków korzenia
Bardzo często prowadzonym zabiegiem chirurgicznym jest usuwanie powikłań powstałych w skutek leczenia kanałowego. Typowe powikłania endodontyczne to:
-Złamanie narzędzia w kanale zębowym
-Zbyt głębokie wypełnienie kanału
-Niewystarczające wypełnienie kanału
Brak możliwości pełnej obróbki kanału.
Leczenie endodontyczne obarczone jest dużym ryzykiem. Może się nie udać już na pierwszym etapie działania, czasami stan zapalny pojawia się po kilku dniach, a w niektórych przypadkach nawet po miesiącach lub latach. Jeśli do tego dojdzie, konieczne jest usunięcie wierzchołków korzenia z dojścia bocznego. Chirurg stomatologiczny rozcina w tym celu dziąsło, usuwa uszkodzone tkanki, wykonuje wypełnienie wtórne i zamyka dziąsło.
Usuwanie torbieli kości szczęki
Przewlekłe stany zapalne mogą czasami prowadzić do powstania torbieli kości szczęki. Jeśli mają więcej niż 8mm średnicy, usuwa się je operacyjnie, najczęściej wraz z korzeniem zęba, który spowodował ich rozwój. Wycięta torbiel poddawana jest rutynowym badaniom histopatologicznym w celu wykluczenia nowotworu.