
Bonding – korygowanie kształtu zębów bez konieczności wiercenia!
Uzyskanie hollywoodzkiego uśmiechu jest możliwe i to bez poważnej ingerencji w zdrowe tkanki zęba. Umożliwia to zabieg określany angielską nazwą „bonding” od słowa „bond” oznaczającego wytwarzanie połączenia, wiązanie się, związywanie. W procedurze wykorzystuje się zjawisko adhezji, czyli po prostu przyczepiania się jednej substancji do drugiej.
Podstawowy mechanizm procedury
Bonding jest zabiegiem bardzo prostym i skomplikowanym zarazem. Prosta jest jego istota, ponieważ polega on na lekkim zmatowieniu zęba z zastosowaniem odpowiedniego wiertła lub szczotki, a następnie wymodelowania korony poprzez nakładanie na nią odpowiednich materiałów kompozytowych. Po ich zaschnięciu uzyskuje się pożądany kształt zęba i na tym w zasadzie procedura się kończy.
Złożonym elementem zabiegu jest to, jakie materiały są wykorzystywane. Konieczne jest bowiem uzyskanie odpowiednio skutecznego przywierania do zęba, wystarczającej twardości i naturalnego wyglądu materiału.
Zalety bondingu
Najważniejszą zaletą bondingu jest możliwość uzyskania idealnego efektu bez konieczności niszczenia naturalnej struktury zęba. Zdejmuje się z niego poprzez wytrawianie tylko najbardziej zewnętrzne struktury.
Bonding jest metodą szybką i skuteczną. W czasie jednej wizyty u dentysty uzyskuje się gotowy efekt, nawet jeśli konieczne jest usuwanie diastemy lub modelowanie zęba ukruszonego.
Wypełnianie kompozytem pęknięć i podobnych niedoskonałości jest zabiegiem momentalnym, wymagającym minimalnego przygotowania. Kompozyt można założyć nawet na lekko obrobione wypełnienia.
Wady bondingu
Żadna procedura medyczna nie jest pozbawiona wad. W przypadku bondingu ważne jest, że nie ma tutaj w zasadzie żadnego ryzyka powikłań czy efektów ubocznych. Ingerencja w zdrowe tkanki jest zerowa lub minimalna.
Tym niemniej, trzeba mieć na uwadze, że bonding jest rozwiązaniem tylko na maksymalnie 5 lat, po czym konieczne jest odnowienie zużywających się materiałów. Stosowane substancje mają też zdecydowanie większą podatność na przebarwienia od naturalnego zęba, co wymaga ich regularnego polerowania oraz porzucenia niektórych nawyków, zwłaszcza palenia papierosów.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazanie dla bondingu jest bardzo proste: jest to stosunkowo tania metoda na piękny uśmiech dla każdego. Wśród przeciwwskazań pojawiają się głównie: nie wyleczona próchnica oraz bruksizm, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia kompozytowej otoczki zębów.
Więcej informacji:
https://www.fabdent.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/korygowanie-ksztaltu-zebow