Metoda InVitro – spełnienie marzeń wielu rodzin
Wciąż kontrowersyjna w naszym kraju metoda zapłodnienia pozaustrojowego, tak zwana metoda InVitro, czyli w szkle, to uznany na świecie i powszechnie stosowany sposób walki z bezpłodnością. Za metodą przemawia jej zaskakująca prostota oraz bardzo wysoka skuteczność.
Na czym polega InVitro?
Jak zawsze jest to podkreślane, metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest niezwykle i nie dokonuje się tu żadnych złożonych manipulacji. W swojej najbardziej abstrakcyjnej istocie polega na pobraniu gamet od przyszłych rodziców, połączenia ich „na szkle”, po czym zapłodnioną komórkę jajową wprowadza się do macicy kobiety, gdzie proces zagnieżdżenia zarodka i jego rozwój przebiegają już normalnie. Lekarze biorą na siebie tutaj tylko jeden z elementów złożonego procesu tworzenia nowego życia – połączenie gamet. Dla życia nie ma znaczenia, gdzie i jak gamety się połączyły, dzięki czemu metoda nie posiada żadnych efektów ubocznych dla dziecka.
Trzeba dodać, że w niektórych przypadkach elementem leczenia jest hormonalne przygotowanie kobiety w taki sposób, by pobranie od niej komórki jajowej było możliwe.
Wskazania i przygotowanie do zabiegu
Z metody InVitro korzystać mogą wszystkie pary, które mają problemy z poczęciem. Najczęściej wskazaniami są niedrożność jajowodów, nierównowaga hormonalna utrudniająca dojrzewanie komórek jajowych, nieprawidłowy cykl miesiączkowy i coraz częściej niska jakość nasienia mężczyzn. Coraz więcej wskazań do zabiegu nie posiada określonej przyczyny. Jeśli przez pół roku stosowano metody wspomagania zapłodnienia i mimo to do poczęcia nie doszło, pacjenci kwalifikowani są do leczenia InVitro.
W ramach przygotowania do zabiegu przeprowadza się stymulację hormonalną jajników w celu uzyskania większej ilości komórek jajowych, zazwyczaj od 5 do 10.
Zabieg
Sam zabieg składa się z trzech części. Pierwsza z nich to pobranie komórek jakowych w czasie trwającej 15 minut punkcji jajników. W tym czasie mężczyzna oddaje świeże nasienie. Po połączeniu gamet sprawdza się, czy zaszło ono prawidłowo. Jest to proces naturalnie trudny. Część zarodków zawsze jest uszkodzona. Przy normalnym zapłodnieniu same obumierają. Ostatni etap to implantacja. Po jej przeprowadzeniu stosowane jest jeszcze leczenie farmakologiczne, które ma na celu ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Po tym facie ciąża przebiega już w sposób normalny i para może radośnie oczekiwać potomka.