Czy lipoliza jest bezpieczna?
Lipoliza jest zabiegiem bezpiecznym. Kontrowersje z nim związane wywoływane są najczęściej przez mylenie go z klasycznym zabiegiem medycyny estetycznej – liposukcją. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym i jak każdy zabieg chirurgiczny, związana jest z szeregiem czynników ryzyka. W przypadku lipolizy ich nie ma, ponieważ nie dochodzi do rozcinania powłok ciała.
Czym jest lipoliza?
Jeśli rozłożyć nazwę zabiegu na czynniki pierwsze, znajdziemy człon „lipo” oznaczający tłuszcze oraz człon „liza” oznaczający rozpadanie się. Jest to w zasadzie doskonały opis zabiegu, ponieważ polega on na doprowadzeniu do rozpadu tkanki tłuszczowej.
W zabiegu lipolizy podaje się odpowiednie substancje chemiczne bezpośrednio do tkanek tłuszczowych. W tym celu wykorzystywane są specjalne cienkie igły pozwalające na bardzo precyzyjne podanie leku. W kontakcie z tymi substancjami tkanka tłuszczowa rozpada się i uwalniane są z niej do krwiobiegu zmagazynowane kwasy tłuszczowe. W tej postaci kwasy tłuszczowe są produktem zupełnie niepotrzebnym organizmowi, więc traktowane są przez niego niczym toksyny. Transportowane są do wątroby, gdzie są następnie przygotowane do wydalenia razem z innymi zbędnymi substancjami.
Zabiegi lipolizy to zabiegi medycyny kosmetycznej, które maja na celu wyrzeźbienie ciała. Zazwyczaj stosuje się je w okolicach ud, podbródka oraz bioder i policzków. Można stosować je prawie zawsze pod warunkiem, że dana osoba nie jest w ciąży, nie jest matką karmiącą i nie posiada żadnych poważnych chorób przewlekłych.
Czym nie jest lipoliza?
Lioliza na pewno nie jest sposobem na schudnięcie. Jest to procedura mająca na celu korekcję kształtu ciała i każdy zabieg usuwa tylko niewielką ilość tłuszczu. Zazwyczaj usunięcie niedoskonałości wymaga 2-4 zabiegów w jednym miejscu. Niewielki zakres zabiegu sprawia, że nie wiąże się on w zasadzie z żadnym ryzkiem. Usuwane do wątroby tkanki tłuszczowe są dla niej obciążeniem, ale nie jest to obciążenie większe od przejedzenia się w czasie świąt. Kilkutygodniowe odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami dają pewność, że wątroba będzie miała wystarczający czas na regenerację.
Trzeba dodać, że lipoliza nie jest zabiegiem niszczycielskim, a nieprawidłowo podane substancje nie spowodują uszkodzenia innych tkanek. Fosfatydylocholina, substancja wykorzystywana w zabiegu, reaguje tylko z tłuszczami i tylko miejscowo.