Przeszczepy dziąsłowe
Recesje dziąsłowe to stan, w którym dochodzi do odsłonięcia zbyt dużej części zęba przez dziąsło, często wraz z częścią korzenia. Taki stan rzeczy jest bardzo niepożądany, ponieważ struktury zębowe pozostające zazwyczaj poniżej linii zębów charakteryzują się niższą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, jak również są uważane za nieestetyczne. Uśmiech osoby cierpiącej na recesje dziąsłowe jest nienaturalny, a zęby wydają się bardzo duże. Co więcej, odsłonięte struktury są wysoko podatne na przebarwienia, co skutkuje dalszymi problemami estetycznymi. Jedną z podstawowych, chociaż zdecydowanie nie jedyną metodą leczenia recesji dziąsłowych, są przeszczepy dziąsłowe.
Przeszczep tkanki
Przeszczepy dziąsłowe to zabiegi chirurgiczne polegające na wykonaniu przeszczepu tkanki łącznej w miejsce, gdzie powstał ubytek. Jest to zabieg stosunkowo prosty, ponieważ przeszczepieniu ulega bardzo niewielka ilość tkanek. Jest to też zabieg bezpieczny, ponieważ materiał do przeszczepu jest pobierany od samego pacjenta, co eliminuje wszystkie problemy związane z ustalaniem zgodności tkanek. W czasie zabiegu dokonuje się jednego lub kilku nacięć na podniebieniu pacjenta i pobiera się stamtąd paski tkanek, które następnie trafiają na dziąsło.
Sztuczne tkanki
Pobranie i implantacja tkanek wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg nie trwa długo. Jego wadą jest bezsprzecznie konieczność założenia szwów na dziąsła i miejsca pobrania tkanek. Alternatywą dla typowego przeszczepu dziąsłowego jest wykorzystanie specjalnych sztucznych matryc kolagenowych zastępujących tkankę człowieka. Ich wykorzystanie umożliwia rezygnację z pobierania tkanki pacjenta i tym samym zmniejsza dyskomfort spowodowany zabiegiem.
Alternatywy dla przeszczepów dziąsłowych
Przeszczep dziąsłowy nie powinien być traktowany jako opcja pierwszego wyboru. Jest to zabieg inwazyjny, który w niektórych przypadkach nie jest konieczny. Jeśli recesja nastąpiła w wyniku wyleczonych zmian chorobowych lub jest stosunkowo niewielka, możliwe jest w wielu przypadkach naciągniecie dziąsła i przymocowanie go w nowym miejscu szwami. Po około tygodniu szwy można usunąć i dziąsło pozostaje na swoim prawidłowym miejscu. Taki zabieg jest mniej inwazyjny, trwa krócej, nie ma potrzeby umieszczania nowych tkanek na dziąsłach, a jego skuteczność jest identyczna z przeszczepem z tą różnicą, że nie pozwala nadbudować grubości dziąsła.
Takie zbiegi wykonuje wiele klinik w Polsce w tym np: Klinika Fabdent na warszawskim Bemowie.