Piaskowanie – mity i fakty
Piaskowanie zębów to profesjonalny zabieg higieniczny zębów, który mogą wykonywać dentyści oraz higienistki stomatologiczne. W związku z tym zabiegiem powstało wiele mitów oraz przeinaczeń.
Zabieg piaskowania
Piaskowanie jest zabiegiem bardzo prostym. Trwa około 30 minut. W tym czasie dentysta podaje za pomocą specjalnej dyszy mieszankę piasku, powietrza oraz wody bezpośrednio na zęby, co ma za zadanie usunięcie płytki nazębnej oraz przebarwień powierzchniowych z zęba. Stosowany piasek ma lekko słonawy smak, co skłoniło producentów do zaproponowania także produktów o bardziej przystępnych smakach.
Piaskowanie wybiela zęby
Przez wiele osób piaskowanie traktowane jest jako sposób na wybielanie zębów. Nie jest to jednak zabieg wybielający. Wybielanie polega na zmianie struktury chemicznej zęba, co tu nie następuje. Tym niemniej, piaskowanie jest zalecane jako sposób na poprawę koloru zębów zwłaszcza dla palaczy i osób pijących dużo kawy. Jest to zabieg powierzchniowy, a powodowane przez wymienione czynniki przebarwienia mają charakter powierzchniowy. Dopiero z czasem złogi barwników wpływają na strukturę zęba.
Piaskowanie jest bolesne
Prawidłowo przeprowadzone piaskowanie nie jest bolesne, chociaż może powodować dyskomfort. Związany jest one przede wszystkim z nadwrażliwością dziąseł. Może powodować nawet drobne krwawienie. Nie jest to jednak w żaden sposób szkodliwe.
Piaskowanie może uszkadzać szkliwo
To najczęstszy mit związany z piaskowaniem. Stosowany w trakcie zabiegu piasek ma mniejszą twardość od szkliwa, co oznacza, że nie powoduje on nigdy jego mechanicznych uszkodzeń. Regularnie piaskowane zęby, a zabieg powinien być powtarzany raz do roku, są bardziej odporne od zębów niepiaskowanych.
Piaskowanie usuwa kamień nazębny
Ten pozytywny mit jest niestety nieprawdziwy. Wykorzystywany do piaskowania piasek jest zbyt delikatny, by uszkodzić zęby, ale równocześnie jest za słaby, by poradzić sobie z kamieniem. Do tego celu potrzebny jest osobny zabieg – skaling.
Paskowaniu nie powinny się poddawać osoby leczone ortodontycznie
Wręcz przeciwnie. Piaskowanie jest zabiegiem polecanym dla osób leczących się ortodontycznie, ponieważ dokładne czyszczenie zębów w ich przypadku jest bardzo problematyczne. W ich przypadku warto jest jednak zaczerpnąć najpierw porady lekarza ortodonty, zwłaszcza w przypadku aparatów stałych.