Na czym polega depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik usuwania zbędnego owłosienia. Swoją powszechność zapewnia bardzo wysokiej efektywności, niewielkiemu ryzyku wystąpienia jakichkolwiek zjawisk niepożądanych, jak również ceniona jest za swoją prostotę. Z depilacji laserowej mogą korzystać wszystkie osoby nie przechodzące właśnie chorób skórnych, chociaż trzeba mieć na uwadze, że skuteczność zabiegu uzależniona jest w dużej mierze od szeregu czynników osobniczych, w tym zwłaszcza od koloru włosów.
Działanie lasera
Laser to urządzenie emitujące światło o określonej częstotliwości wiązki oraz o bardzo wysokim natężeniu. Dzięki temu, poprzez sterowanie parametrami lasera, możliwe jest dostarczanie dużych dawek energii dokładnie tam, gdzie tej energii potrzeba. W przypadku depilacji laserowej chodzi naturalnie o potraktowanie włosów i mieszków włosowych impulsem energii, który spowoduje ich spalenie się. Dlatego zabiegi są tym bardziej skuteczne, im większa jest różnica odcieni pomiędzy skórą i owłosieniem, jak również znaczenie ma to, jaki odcień ma sam włos niezależnie od koloru skóry. Depilacja laserowa jest zdecydowanie skuteczniejsza w przypadku osób o ciemnych włosach niż włosach jasnych.
Zabieg depilacji laserowej
Przed depilacją laserową należy standardowo wykonać dwie czynności. Pierwsza z nich to peeling skóry, dzięki któremu światło lasera będzie lepiej docierało do cebulek włosowych. Konieczne jest też przycięcie włosów do odpowiedniej długości maksymalnej, by promień lasera absorbowany był przez małe, ale też nie za małe włosy, co utrudniłoby skuteczne niszczenie cebulek włosowych.
Sam zabieg polega na przykładaniu do skóry głowicy lasera emitującej pulsy światła. Obecnie są to najczęściej pulsy o zmiennej długości fali, dzięki czemu można poradzić sobie z niewielkimi różnicami odcienia włosów. Energii jest na tyle dużo, że dochodzi do zlokalizowanego spalania tkanek. Promień lasera jest tak przygotowany, by jego energia była pochłaniana tylko przez barwniki o odkreślonym odcieniu, co pozwala zminimalizować uszkodzenia skóry spowodowane działaniem promieniowania. Mimo to, trzeba mieć na uwadze, że laser powoduje nagrzewanie się tkanek i drobne podrażnienia powierzchniowe oraz podrażnienia w okolicy zniszczonych mieszków włosowych mogą być irytujące przez około 2 doby po zabiegu.
Zabieg można wykonać np: w klinice Dermedicus w Warszawie: http://www.dermedicus.eu