Leczenie kanałowe pod mikroskopem (endodoncja pod mikroskopem)
Ząb człowieka to złożona konstrukcja składa się, ogólnie rzecz biorąc, z czterech podstawowych powłok:
- Szkliwa
- Zębiny
- Miazgi
- Komory zębowej
Wytrzymała i twarda jest tylko najbardziej zewnętrzna powłoka – szkliwo. Powłoki głębsze są delikatniejsze i w dodatku są to powłoki unerwione, zwłaszcza komora zębowa, w skład której wchodzą także korzenie zębowe. Kiedy próchnica lub inny proces chorobowy doprowadza do rozwinięcia się zapalenia miazgi oraz jego ekspansji w komorze zębowej, ząb jest często nie do uratowania. Konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego, tak zwanego leczenia kanałowego, którego zadaniem jest usunięcie żywych tkanek zęba. Jest to zadanie wysoce skomplikowane i ryzykowne. Szanse powodzenia można zwiększyć poprzez wykorzystanie mikroskopu.
Kanały zębowe
Wbrew najczęściej prezentowanemu przekrojowi zęba ludzkiego, korzenie zębowe wcale nie są regularne. W większości przypadków nie tylko ich układ jest cechą osobniczą, ale nawet ich ilość. Często kanały zębowe są kręte i wchodzą wąskimi wypustkami w wyrostek zębowy. W kanałach zębowych znajdują się żywe tkanki, które w wyniku procesu chorobowego objęte są zakażeniem i muszą zostać dokładnie usunięte, a następnie przestrzeń po nich musi zostać wypełniona, by można było uratować ząb. Pozostawienie nawet najmniejszej ilości żywych tkanek w zębie skutkuje koniecznością ponowienia procesu czyszczenia kanałów oraz często sprawia, że ekstrakcja staje się koniecznością.
Leczenie pod mikroskopem
Endodoncja to procedura skomplikowana, często wymagająca wielu wizyt w gabinecie dentystycznym oraz obarczona wysokim ryzykiem. Jest to jednak jedyna szansa na uratowanie zęba, przez co dentyści niemal zawsze ją rekomendują, jeśli tylko szansa powodzenia jest realna.
W celu zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu stosuje się obrazowanie rentgenowskie, które pozwala na określenie położenia kanałów zębowych w dziąśle, jak również dentysta posiłkuje się wykorzystaniem mikroskopu. Wiele kanałów zębowych ma bowiem grubość opisywaną w częściach ułamkowych milimetra i co więcej, nawet duże kanały potrafią mieć mocno zwężone zakończenia. Nieodpowiednie wyczyszczenie kanału i jego niedokładne wypełnienie w procesie leczenia endodontycznego będzie oznaczało pozostawienie ogniska choroby w zębie. Dlatego możliwość zobaczenia kanału zębowego pod mikroskopem jest tak istotnym czynnikiem.
Więcej informacji o leczeniu kanałowym znajdziecie na https://www.fabdent.pl/