
Aparaty Ortodontyczne zdejmowane – nowoczesna metoda leczenia wady zgryzu
Aparaty ortodontyczne dzielą się na zdejmowane i stałe. Aparaty stałe, przyklejane klamrami na zębach, są silniej obecne w kulturze masowej i przez to lepiej znane. Pozostają w ustach przez cały czas leczenia. Są w stanie eliminować bardzo duże wady, także u osób dorosłych. Aparaty wyjmowane (zdejmowane) są wykorzystywane głównie przez dzieci w fazie najszybszego rozrostu szczęki i jej formowania, czyli w wieku 9-12 lat. Mają postać akrylowej wkładki, która powinna pozostawać w ustach jak najdłużej, ale często wykorzystuje się ją tylko do snu lub w czasie wolnym. Aparaty zdejmowane radzą sobie z mniejszą ilością problemów, ale ich skuteczność jest bardzo wysoka, a ceny w porównaniu z aparatami stałymi umiarkowane.
Budowa aparatu zdejmowanego
Aparat zdejmowany ma formę akrylowego odlewu podniebienia pacjenta oraz ewentualnie jego dolnego łuku zębowego, jeśli jest to aparat mający za zadanie wpływać także na dolny łuk zębowy. Każdy aparat zdejmowany posiada specjalne druciki na zęby ułatwiające jego utrzymanie w odpowiedniej pozycji oraz śrubę do jego rozkręcania. Śrubę przekręca sam pacjent w ustalonych przez lekarza odstępach czasu, by wywierać większą siłę na zgryz. W ten sposób realizowana jest lecznicza funkcja aparatu ortodontycznego.
Dyskomfort
Z noszeniem aparatu zdejmowanego związany jest dyskomfort . W sposób poważny utrudnia on mówienie. Nie da się w nim też jeść, a picie jest niewygodne. Dlatego w większości przypadków zdejmuje się go np. na czas obecności dziecka w szkole.
Stosowanie aparatu zdejmowanego może powodować także ból. Związany jest on głównie z koniecznością adaptacji do nowego układu śrub i mija bardzo szybko. Możliwe jest też patologiczne naciskanie na śluzówkę, co z kolei oznacza nieprawidłowy kształt aparatu. Skorygować go musi ortodonta.
Jako element uciążliwy zaliczyć można także konieczność regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Powinny się one odbywać średnio co 3 tygodnie w zależności od wieku pacjenta i rodzaju zwalczanej wady zgryzu.
Higiena
Zdejmowane aparaty ortodontyczne wymagają stosowania doskonałej higieny jamy ustnej. Podobnie jak na samych zębach, na aparacie osadzać się może płytka nazębna oraz kamień. Dlatego należy go regularnie czyścić z wykorzystaniem twardej szczoteczki do zębów i pasty. Można też wykorzystywać specjalne tabletki czyszczące przeznaczone dla protez zębowych.