Zdrowe słodycze – czy takie w ogóle istnieją?
Człowiek to niezwykle skomplikowany mechanizm biologiczny, wewnątrz którego pojawia się zapotrzebowanie na tak toksyczne substancje, jak chociażby chlor, siarka czy rtęć. Są one oczywiście zawarte w niezliczonych związkach chemicznych, dzięki czemu ich właściwości są mocno zmienione. Jeśli na organizm popatrzyć przez taki pryzmat, można zrozumieć, że nie ma w zasadzie żadnych pokarmów, które jeśli tylko nie są bezpośrednio toksyczne, mogłyby być uznawane za niezdrowe. Szkopuł tkwi w ilości przyjmowanych pokarmów danego typu, ponieważ nasze zapotrzebowanie na nie jest bardzo różne.
Jak to jest w przypadku słodyczy?
Słodycze nie są złe
Przede wszystkim, słodycze nie są niezdrowe. Niezdrowy jest nadmiar słodyczy, a konkretnie węglowodanów, które się w nich znajdują. Węglowodany to czysta energia dla człowieka i są one zdecydowanie potrzebne. Dopiero ich nadmiar prowadzi do zaburzenia równowagi, a kiedy dietę wzbogaca się o słodycze, zazwyczaj bilans ten zostaje mocno zachwiany. Kiedy jednak brakuje nam energii, na przykład po intensywnym wysiłku, podanie słodyczy, czyli pokarmów o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, przyspieszy regenerację i ograniczy katabolizm. Wiedzą o tym wszyscy sportowcy i osoby intensywnie trenujące.
Zdrowe dodatki
Za zdrowy element słodyczy można zatem uznać same węglowodany, jeśli tylko są podawane w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Zdrowym elementem słodyczy znacznie częściej będą jednak dodatki do nich, które występują jako elementy smakowe lub nawet dekoracyjne.
Znanym faktem jest to, iż czekolada w niewielkich ilościach jest dobra dla umysłu oraz ciała, w tym dla serca. Związane jest to z właściwościami rośliny wykorzystywanej do jej produkcji – kakao. W innych przypadkach możemy mieć do czynienia na przykład z popularnymi w naszym kraju pączkami nadziewanymi. Nadzienie w postaci marmolady, zwłaszcza z dzikiej róży, to ogromna dawka witamin i substancji regulujących działanie naszego organizmu.
Słodycze reklamowane jako „zdrowe”
Należy uważać jednak na wszelkiego rodzaju słodycze reklamowane jako zdrowe, na przykład lizaki wzmacniające odporność czy batoniki na mocne kości. Zazwyczaj są wzbogacane o witaminy, co jest bardzo dobrym zjawiskiem, ale w niczym nie zmienia to faktu, że są przede wszystkim węglowodanami. Można z nich korzystać, ale tylko w bardzo małych ilościach.
Przykłady zdrowych słodyczy znajdziesz także tutaj: http://www.earthofeco.com/