
Na czym polega fotoodmładzanie skóry?
Fotoodmładzanie skóry to jeden z bardzo licznych zabiegów w dermatologii estetycznej wykorzystujących światło w formie lasera. Lasery są tak popularne ze względu na możliwość dokładnej kontroli nad uzyskiwanymi efektami oraz ogólnej prostoty połączonej z bezpieczeństwem zabiegów. Odmładzanie skóry za pomocą lasera jest zabiegiem stworzonym poniekąd przypadkiem, ponieważ w trakcie wykonywania innych zabiegów zauważono, że w okolicach miejscowo traktowanych laserem często dochodziło do pożądanych zmian. Były to tylko skutki uboczne innych terapii. Fotoodmładzanie jest zabiegiem stworzonym od podstaw dla określonego celu.
Zmiany skórne wywołane starzeniem się organizmu
Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony, a jego negatywne efekty dla skóry spowodowane są przede wszystkim pogarszającym się potencjałem regeneracyjnym organizmu. Skóra nie potrafi się skutecznie regenerować, przez co pojawiają się zaniedbania dokonywane przez organizm, który w wielu przypadkach stara się też szukać fizjologicznych dróg na skróty.
Efekty takiej sytuacji to m.in.:
* Przebarwienia skóry;
* Zgrubienia naskórka;
* Zmniejszona elastyczność skóry;
* Zmarszczki;
* Rozszerzone pory;
* Widoczne i podatne na pękanie naczynka.
Wszystkie te zjawiska zachodzą i będą zachodzić w skórze starzejącej się, ale można skutecznie walczyć z ich efektami.
Działanie fotoodmładzania
Fotoodmładzanie polega na traktowaniu skóry odpowiednio dobranymi promieniami lasera, które docierają w głąb naskórka i stymulują komórki do:
* Zwiększania produkcji kolagenu;
* Ograniczania stanów zapalnych (leczenie trądziku);
* Zamykania naczynek i ograniczania widoczności naczyń włosowatych;
* Wyrównania produkcji barwników (usuwanie przebarwień);
* Zamykania porów.
Zwiększona produkcja kolagenu zapewnia bardziej elastyczną, przyjemniejszą w dotyku i w mniejszym stopniu dotkniętą zmarszczkami skórę.
Skutki uboczne i ryzyko :
Zabieg fotoodmładzania skóry jest bezpieczny i nie wiąże się z nim żadne poważne ryzyko. Nie pojawia się też okres rekonwalescencji po jego zastosowaniu. Konieczne jest jednak zakwalifikowanie do zabiegu przez dermatologa, który sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań dla jego wykonania. Przeciwwskazania w tym wypadku to katalog pokrywający się z przeciwwskazaniami dla wszystkich zabiegów z wykorzystaniem lasera, czyli np. zmiany skórne, choroba nowotworowa lub świeża opalenizna.
Więcej dowiecie się tutaj: http://www.dermedicus.eu/zabiegi-laserowe/fotoodmadzanie-skory.html