Nadwrażliwość zębów, czyli ból po smacznych lodach latem lub…
Nadwrażliwość zębów, czyli ból po smacznych lodach latem lub gorącej kawie.
Znasz doskonale uczucie bolących zębów podczas jedzenia smacznych lodów latem lub picia aromatycznej, gorącej kawy? Zdaniem lekarzy stomatologów, problem nadwrażliwości zębów dotyczy aż 30 % pacjentów! Czym spowodowana jest nadwrażliwość i jak ją leczyć, by w pełni cieszyć się smakiem ulubionych potraw i napojów?
Dlaczego zęby są nadwrażliwe?
O nadwrażliwości zębów mówimy wtedy, gdy odsłonięta zostaje zębina, czyli porowata tkanka zęba. Znajdujące się w niej kanaliki o mikroskopijnych wymiarach prowadzą wprost do nerwów. Ich stymulacja ciepłym lub zimnym jedzeniem bądź napojami powoduje ostry ból. Do nadwrażliwości zębów dochodzi najczęściej na skutek chorób dziąseł, powodujących ścieranie się zębów. Nadwrażliwość wywołują często także choroby przewodu pokarmowego, gdzie częste wymioty wpływają na utratę szkliwa przez kwas żołądkowy. Również zbyt mocne szczotkowanie bądź korzystanie ze szczoteczki o bardzo twardym włosiu może skutkować odsłonięciem zębiny i rozwojem nadwrażliwości.
Nadwrażliwe zęby – jak łagodzić ból?
Zdaniem stomatologów kluczową rolę w zapobieganiu nadwrażliwości odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Osobom z czułymi zębami, zaleca się korzystanie z miękkich bądź średnio twardych szczoteczek, których nie należy silnie dociskać do powierzchni zębów. Do szczotkowania sprawdzą się specjalne pasty, dostępne w aptekach. Nie bez znaczenia jest też dieta osoby z nadwrażliwością zębów. W jej przypadku należy unikać spożywania dużych ilości produktów bogatych w cukry i kwasy oraz pamiętać o myciu zębów po każdym posiłku. Ważne jest także wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w wapń, fosfor oraz witaminę D3.
Z jakich zabiegów korzystać u stomatologa?
Poza odpowiednią higieną i dietą, osoby z nadwrażliwością zębów powinny regularnie odwiedzać stomatologa. Jednym z zabiegów wykonywanych w gabinetach dentystycznych jest fluoryzacja, która polega na pokryciu zębów lakierem fluorowym. Jego zadanie polega na wzmocnieniu szkliwa i uodpornieniu go na ból powstający w trakcie jedzenia i picia. Oprócz tego w ofercie stomatologów znaleźć można takie zabiegi jak nałożenie specjalnej plomby w miejscu zakończeń nerwowych czy też zamknięcie odsłoniętych kanalików za pomocą materiału uzupełniającego. Ważne, by przed ich wykonaniem wyleczyć próchnicę i choroby przyzębia.
Jeśli masz problem z nadwrażliwością zębów poczytaj więcej o odpowiednich zabiegach na stronie specjalistów: http://www.fabdent.pl/