Jak dbać o zęby małego dziecka?
Profilaktyka próchnicy u małych dzieci jest bardzo często zaniedbywana. Nawet od stomatologów można czasami usłyszeć szokujące opinie, że dziecko ma tylko zęby mleczne, a zęby mleczne wypadają, więc nie ma się nimi co przejmować. Taka postawa jest bardzo zła i może prowadzić do trwałych szkód w zdrowiu dziecka. Profilaktykę chorób zębów należy prowadzić jeszcze zanim u dziecka pojawią się pierwsze zęby, a potem rozszerzać ją poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów wspomagających w gabinecie stomatologicznym.
Wrażliwość zębów mlecznych
Zęby mleczne są dużo bardziej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia, w tym uszkodzenia spowodowane próchnicą, niż zęby stałe. Związane jest to przede wszystkim z ich znacznie niższą mineralizacją, co powoduje, że są stosunkowo miękkie i szkodliwe substancje bardzo łatwo przenikają przez ich zewnętrzne warstwy.
Zignorowanie próchnicy na zębach mlecznych jest równie niebezpieczne, co zaniechanie leczenia próchnicy zębów stałych. Może dochodzić do powikłań, rozwinięcia się ropni, utraty zębów i konieczności podjęcia leczenia antybiotykami. Próchnica powoduje także, że rozwój zgryzu dziecka może być nieprawidłowy. Większość przypadków wymagających leczenia ortodontycznego jest przynajmniej w jakiejś części związana z próchnicą występującą u małego dziecka. Co więcej, próchnica jest chorobą wyjątkowo zakaźną, a nawet jeśli spisze się na straty zęby mleczne, przez kilka lat występują one w jamie ustnej zaraz obok zębów stałych i je zarażają.
Pierwsze zabiegi higieniczne
Dbanie o zęby dziecka należy traktować jako dbanie o jego cała jamę ustną. Dlatego zanim jeszcze u dziecka pojawi się pierwszy ząbek, należy przynajmniej raz wieczorem przecierać dziecku dziąsła specjalnymi zwilżonymi gazikami do kupienia w aptece. Można je lekko zamoczyć w rumianku. Czynność powinna być powtarzana także po pojawieniu się pierwszych zębów.
Jak tylko wyjdzie pierwszy ząbek mleczny, trzeba rozpocząć jego czyszczenie za pomocą szczoteczki. Przecieranie zęba gazikiem nie będzie wystarczające. Powinno się to robić co najmniej raz dziennie po ostatnim posiłku dziecka, a najlepiej dwa razy dziennie.
Więcej o profilaktyce dziecięcej: http://www.fabdent.pl/uslugi/stomatologia-dziecieca
Pasta i małe dzieci
Problemem w higienie jamy ustnej małych dzieci jest pasta, która może być dla nich szkodliwa, jeśli będzie jedzona. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w specjalną pastę dla dzieci i szczoteczki przeznaczone dla maluchów, na których jest podziałka zaznaczająca, ile pasty należy nałożyć. Pasta powinna być wcierana we włosie szczotki, by dziecko nie mogło jej zjeść. Trzeba pamiętać, że małe dzieci nie potrafią płukać ust, więc resztki pasty należy zetrzeć z zębów gazikiem i przy okazji przetrzeć miejsca bez zębów.
Pomoc stomatologa
Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć zaraz po pojawieniu się pierwszego zęba. Najlepiej jest się udać do specjalisty od stomatologii dziecięcej, by nie usłyszeć, że zęby mleczne i tak wypadną. Jest to wizyta pomocna nawet bardziej dla rodzica niż dziecka, ponieważ lekarz wyjaśni, jak dokładnie dbać o zęby dziecka. Będzie też mógł wcześnie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości.
Zęby już małych dzieci można poddawać zabiegom fluorowania oraz lakowania bruzd. Pierwszy z tych zabiegów ważniejszy jest dla zębów mlecznych, a drugi z nich to kwestia ważna przede wszystkim dla zębów stałych, które pojawiać się będą obok zębów mlecznych.
Nie można też bagatelizować pojawienia się próchnicy. Powinna być ona leczona nawet w przypadkach, jeśli wszystko wskazuje na to, że ząb w niedługim czasie sam wypadnie. Ognisko próchnicy w jamie ustnej jest zagrożeniem dla wszystkich pozostałych zębów.