WYBIELANIE I ROZJAŚNIANIE ZĘBÓW
Wybielanie i rozjaśnianie zębów
Śnieżnobiały uśmiech stał się w ostatnich latach jednym z najważniejszych atrybutów zdrowej osoby sukcesu. Zupełnie naturalne odbarwienia zębów dla wielu osób stały się wręcz powodem do wstydu i potrafią zaważyć na samoocenie. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie bezpiecznie i skutecznie walczyć o biały uśmiech. Stomatologia estetyczna oferuje pacjentom szereg zabiegów rozjaśniania i wybielania zębów działających z różną skutecznością. Są one dostępne niemalże dla każdego i ich popularność rośnie obecnie w postępie geometrycznym.
Przyczyny przebarwień zębów:
Zacząć należy od tego, że zęby nigdy nie są idealnie białe. Tkanka budująca ząb w naturalny sposób jest lekko szara i żółtawa, co jednak na tle jamy ustnej może sprawiać wrażenie bieli. Jest to istotne, ponieważ odbarwianie się zęba jest dla niego naturalnym procesem. Dla działań związanych z wybielaniem zębów znaczenie ma także to, jaki konkretnie jest naturalny kolor zęba – żółto-brązowy czy zielonkawo-szary – i jak intensywne jest jego zabarwienie, na co wpływ mają także takie cechy, jak chociażby przejrzystość szkliwa. Osoby z naturalnie żółtawymi zębami mogą liczyć na lepsze efekty wybielania.
Inne czynniki wpływające na kolor zębów związane są z trybem życia ich posiadaczy. Bardzo istotny jest tu wiek, ponieważ z upływem lat czynniki powodujące przebarwienie zębów mają więcej czasu na wywołanie niekorzystnych efektów. Chodzi głównie o barwniki zawarte w pożywieniu, o urazy, przyjmowane leki, palenie papierosów czy o skutki leczenia stomatologicznego z wykorzystaniem materiałów starszych generacji. Zwłaszcza przebyte leczenie kanałowe może z czasem prowadzić do odbarwiania się zęba.
Naloty – rozjaśnianie
Czynnikiem wpływającym na zabarwienie zęba są również naloty znajdujące się bezpośrednio na jego koronie. Patrząc od strony technicznej, termin „wybielanie” odnosi się tylko do metod wykorzystujących specjalne substancje wybielające, a na przykład typowe pasty do zębów oferujące wybielanie są tak naprawdę środkami rozjaśniającymi. Usuwają one płytkę nazębną oraz plamy na szkliwie, ale nie wybielają samych zębów. Usuniecie takich zanieczyszczeń, a także eliminacja kamienia nazębnego, to zawsze działanie wstępne wykonywane przed każdym zabiegiem wybielania.
Trzy podejścia do wybielania
Wybielanie zębów może być prowadzone w trzech podstawowych podejściach:
I. Wybielanie w warunkach domowych
Można zakupić specjalne pasty i/lub paski zawierające niewielkie ilości substancji wybielających, które stosuje się zgodnie z opisem na opakowaniu. Jest to metoda o niskiej skuteczności.
II. Wybielanie profesjonalnymi nakładkami
Stomatolog przygotowuje specjalne nakładki na zęby, które stosuje się przez 5-14 dni w warunkach domowych. Skuteczność wybielania jest ograniczona.
III. Wybielanie w gabinecie stomatologicznych
Na oczyszczone i zabezpieczone przed powikłaniami zęby nanoszona jest specjalna pasta, która jest następnie naświetlana specjalnymi lampami w celu aktywizacji środka aktywnego. Zabieg wykonuje się 3-4 razy. Metoda oferuje bardzo wysoką skuteczność.
Hollywoodzki uśmiech
Wykonując wybielanie warto jest się odnieść do Vita Classic Shade Guide, czyli do wykorzystywanego przez dentystów wzornika odcieni zębów. Pozwala on ocenić realne możliwości wybielania. Najskuteczniejsza z metod wybielania pozwala na poprawę odcienia o typowo 5-9 tonów, maksymalnie 10-14 w idealnych warunkach. Uzyskanie uśmiechu śnieżnobiałego, tak zwanego uśmiechu Hollywoodzkiego, wymaga zastosowania licówek, inwazyjnego i znacznie droższego zabiegu.