
Tajniki MEZOTERAPII
Organizm człowieka jest systemem wyjątkowo skomplikowanym. Gdyby był to produkt wytwarzany w fabryce, byłoby o wiele łatwiej, ale on musi sam urosnąć i musi w nim prawidłowo działać wiele niezależnych mechanizmów. Okazuje się to problemem, bo tak jak na przykład syrop na kaszel w reklamie trafia bezpośrednio do płuc, tak w rzeczywistości droga syropu na kaszel do tego organu jest bardzo długa i kręta. W przypadku syropu i jego drogi do wyleczenia choroby, zauważamy że płuca są skomplikowane, ale prawdziwe problemy pojawiają się w sytuacjach najprostszych, takich jak odpowiednie odżywianie skóry. W celu poradzenia sobie z tym wyzwaniem powstała m.in. mezoterapia. Jest to seria różnych zabiegów o tej samej mechanice, których celem jest wpływanie na skórę i na tkankę podskórną.
Trudność w działaniu na skórę
W jaki sposób nawilżamy skórę i staramy się ją odżywiać? Pierwsze, najbardziej oczywiste rozwiązanie to różnego rodzaju kremy, którymi się smarujemy, czy na przykład skoncentrowane serum do nakładania bezpośrednio na skórę w newralgicznych miejscach. Skóra to jednak taka tkanka, która ma za zadanie chronić nas przed światem zewnętrznym. Jej najbardziej zewnętrzne warstwy są w ogóle martwe, a żywe tkanki położone trochę głębiej są w zasadzie z zewnątrz niedostępne. Gdyby było inaczej, skóra nie spełniałaby swojego zadania. Dlatego proste nawilżanie skóry kremami faktycznie może pomóc, ale tylko na najbardziej zewnętrzne warstwy skóry. Jest to pomoc dosłownie i w przenośni powierzchowna.
Jest też drugie podejście, czyli działanie od drugiej strony. Łykamy suplementy diety, na przykład kolagen, budulec skóry. Wędruje on potem z krwiobiegiem do skóry i działa od środka. W ten sam sposób próbujemy dostarczać witaminy czy minerały. Jaka jest skuteczność tego procesu? Zwykle kilka procent, czasami mniej. Organizm ma po prostu swoje pomysły na wykorzystanie dostarczanych mu produktów i nie interesują go nasze intencje. Trzeba uderzyć w sam środek problemu i od tego jest właśnie mezoterapia.
Mezoterapia w praktyce
Mezoterapia, jak sama nazwa wskazuje, to terapia, która uderza w sam środek. Naszym problemem jest to, że substancje odżywcze nie trafiają w miejsce, gdzie są potrzebne, czyli do skóry właściwej i tkanek bezpośrednio pod skórą. W mezoterapii wykorzystuje się specjalne igły, które doprowadzają składniki odżywcze tam, gdzie chcemy je mieć. Robi się to oczywiście w maluteńkich dawkach, ale nie trzeba więcej. Celność jest nieporównanie ważniejsza od ilości.
Zabiegi mezoterapii wykonuje się w celu odmłodzenia skóry, odżywienia jej i tym samym redukcji zmarszczek, przebarwień czy widoczności blizn. Coraz częściej też stosuje się ją do walki z trudnym do usunięcia tłuszczem jako bezinwazyjny substytut liposukcji. Podane leki i substancje odżywcze pomagają rozpuszczać tłuszcz. Najnowszym zastosowaniem mezoterapii są kuracje przeciw wypadaniu włosów. Wiele przypadków łysienia spowodowanych jest tak u kobiet, jak i u mężczyzn zaburzeniami hormonalnymi. Tak długo, jak nie dojdzie do zniszczenia komórek włosowych, mezoterapia może wyraźnie pomóc.
Zabieg
Mezoterapię wykonuje się z użyciem specjalnych urządzeń, które automatycznie nakłuwają skórę na odpowiednią głębokość i wprowadzają indywidualnie ustaloną przez lekarza mieszankę leków. Zazwyczaj wykonuje się najpierw znieczulenie specjalnym kremem, by pacjent nic nie czuł. Takie zastrzyki nie wiążą się z żadnymi poważnymi powikłaniami, a jedyną niedogodnością może być bolesność skóry w miejscu zabiegu, bo chociaż wprowadzono do niej bardzo małe dawki leków, nakłuć jest zawsze wiele, więc mamy do czynienia ze zwykłym podrażnieniem.
Więcej na: htttp://www.Dermedicus.eu