IMPLANTY ZĘBOWE
Implanty zębowe
Implanty zębowe to technologia, która stosowana jest już od kilkudziesięciu lat, konkretnie od roku 1965, chociaż w polskich warunkach jest ona jeszcze stosunkowo mało popularna. Związane jest to przede wszystkim z cenami implantów, które jednak w ostatnich latach wyraźnie spadły. Obecnie podstawową barierą dla uzupełniania ubytków zębowych poprzez implanty jest ograniczona świadomość pacjentów.
Kto nie może korzystać z implantów?
Największym ograniczeniem w stosowaniu implantów zębowych jest fakt, że sam proces implantacji to zabieg chirurgiczny, przez co przeciwwskazania z nim związane są tożsame z przeciwwskazaniami dla innych zabiegów chirurgicznych. Nie jest to zabieg poważny. Zaliczany jest do tak zwanych zabiegów średnioinwazyjnych, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i uchodzi za najbezpieczniejszy w swojej grupie, co jednak tylko nieznacznie wpływa na istotę problemu. Z implantacji nie skorzystają osoby, które nie mogą ze względu na ogólny stan zdrowia przechodzić zabiegów chirurgicznych. Jest to stosunkowo niewielki odsetek społeczeństwa, który jednak rośnie wraz z wiekiem pacjentów.
Drugim przeciwwskazaniem, a właściwie czynnikiem uniemożliwiającym implantację, jest zanik wyrostka zębowego. Wyrostek zębowy zanika w związku z utratą zęba i brakiem naturalnej stymulacji związanej z pracą zęba w jamie ustnej. Jeśli ubytek zębów jest poważny i istnieje wiele lat, zanik wyrostka zębowego może uniemożliwić procedurę, chociaż istnieje szereg specjalnych metod odbudowy tej struktury. Jeśli w czasie przygotowania do zabiegu implantacji lekarz stwierdzi taki problem, omówi z pacjentem dostępne możliwości, które jednak opóźnią moment odzyskania zęba i podniosą koszt zabiegu.
Przed podjęciem leczenia pacjent musi mieć wyleczone wszelkie choroby pozostałych zębów i przyzębia.
Kiedy zdecydować się na implanty?
Implanty zębowe powinny być pierwszym wyborem zawsze, kiedy traci się własny stały ząb. Są one bowiem w stanie niemal idealnie zastąpić ząb naturalny. Zatrzymują wspomniany wyżej proces zanikania wyrostka zębowego (jego zanik skutkuje deformacją twarzy), zapobiegają zmianie ustawienia zębów i wadom zgryzu, poprawiają jakość żucia i w sposób perfekcyjny odtwarzają efekt estetyczny pełnych łuków zębowych. Nie ma w zasadzie żadnych korzyści z rezygnacji z implantu zębowego na rzecz innej technologii.
Implanty mogą uzupełniać zęby stracone w wyniku choroby, na przykład próchnicy, jak i w przypadku urazów mechanicznych.
więcej można przeczytać na: http://www.fabdent.pl/uslugi/protetyka/licowki
Budowa implantu
Każdy implant zębowy składa się z korzenia, czyli właściwego implantu, oraz z korony lub mostka zębowego (kilku połączonych koron).
Przełomem w stomatologii było odkrycie faktu, że tytan, z którego wykonuje się właściwy implant, jest w stanie połączyć się z kością człowieka i nie powoduje to żadnych problemów. W trakcie zabiegu chirurgicznego lekarz umieszcza w wyrostku zębowym implant-śrubę, która po zagojeniu staje się podstawą do uzupełnienia korony.
Każdy implant może być podstawą dla jednej korony ceramicznej lub dla mostków zębowych wykorzystywanych z celu zmniejszenia kosztów procedury. Możliwość stosowania mostków lekarz zawsze omówi z pacjentem. Pojedynczy implant zębowy to wystarczająco silna podstawa, by zapewnić w sprzyjających warunkach odpowiednią funkcjonalność kilku koronom na łuku, a przy większych brakach w uzębieniu standardem jest stosowanie co najmniej dwóch implantów i rozpinanie koron pomiędzy nimi.
Wymogi higieniczne
Posiadanie implantów zębowych nie powoduje zwiększenia wymagań pod względem higieny jamy ustnej, ale braki w higienie mogą prowadzić nie tylko do próchnicy pozostałych zębów, ale także do zapalenia tkanki wokół implantu.